Један од најцрњих дана у новијој историји Ниша, 8. април 1941. године, био је уторак када су се из правца Сићева обрушили немачки авиони „Штуке“ који су у бришућем лету бомбардовали Ниш, убили преко 400 невиних Нишлија и око 500 ранили. Напад Немачке на Југославију почео је 6. априла 1941. године. Бомбардован је Београд четири пута.

Тога дана, из правца Бугарске, три немачка извиђачка авиона типа „Бреге“ надлетала су Ниш. Противавионска батерија у рејону Пантелеја отворила је ватру са неколико плутона. Два авиона су се вратила назад, а трећи је погођен. Немачки пилот искочио је падобраном изнад Заплања, где су га ухватили српски сељаци и предали жандармерији.
Живот је стао у 5:30
У рано јутро, око 5:30 часова, 8. априла 1941. године, немачке ескадриле бомбардера „Штука“, у пратњи ловаца, обрушиле су се на незаштићени Ниш. Малобројна и слабо опремљена противавионска одбрана града пружила је кратак отпор.
Истовремено са бомбама које су засипале улице, грађани су били на удару митраљеске паљбе из авиона. Највише пројектила пало је у улицама Божидарчева, Таковска, Стојана Протића, Цара Константина, Приморска, Војводе Гојка, Војводе Танкосића, Војводе Степе и Војводе Мишића.
У граду није било никаквих склоништа. Престрављени људи бежали су у подруме и околна поља. Зграде су се рушиле, затрпавајући становнике. Град је био потпуно паралисан. Онеспособљене су водоводна, електрична, телефонска и канализациона мрежа.
Главна мета бомбардовања била је Железничка радионица, највеће привредно предузеће у овом делу Србије, са више хиљада радника. Материјална штета била је огромна, а људске жртве највеће – тог дана погинуло је око 400 људи, а више од 500 је рањено.
Уследила је паника. Више од половине становника напустило је град и склонило се у оближња села. Мртве није имао ко да сахрани. Војска и штабови су у ноћи после напада напустили град. Осталe су само малобројне јединице, без икаквих упутстава за даљу одбрану.
Предаја Ниша
Сутрадан, 9. априла, немачка 11. оклопна дивизија пробијала се ка Нишу из правца Беле Паланке. Код Шпаја (Плоча) разбила је слаби отпор мањих јединица Топличке дивизије.
Око 9 часова немачке снаге ушле су у Ниш и наставиле напредовање ка Прокупљу, Алексинцу и Београду. Један војник бивше југословенске војске, скривен у нишкој тврђави, испалио је пројектил из топа на немачку колону која је прелазила гвоздени мост. Један тенк је уништен. Немачки војници су одмах одговорили паљбом, убили непознатог родољуба и наставили марш према Београду.
Тројни пакт
Нападу на Ниш претходили су догађаји из марта 1941. године, када се народ побунио против приступања Југославије Тројном пакту са силама Осовине – Римом, Берлином и Токиом.
Антифашистичко расположење расло је из дана у дан. Двадесет седмог марта око 30.000 Нишлија изашло је на улице. Немачка обавештајна служба пажљиво је пратила дешавања, а Хитлер је реаговао доношењем „Директиве 25“. Немачка команда у Берлину одмах је започела припрему плана за напад на Југославију.
Парастос на Старом гробљу
Дан сећања на жртве првог нацистичког бомбардовања Ниша биће обележен у уторак, 8. априла 2025. године, у 11 часова на Старом гробљу. Парастосом и полагањем венаца одаће се пошта страдалима у нападу из 1941. године, када је живот изгубило најмање 400, а рањено око 500 грађана Ниша.
СДЈ