Током последњих пар година, од када траје истраживање Старог гробља „Горица“ у Нишу, истраживачи Удружења стваралаца Ниша „Цар Константин“ су уочили неколико свеже раскопаних гробова са поломљеним надгробним плочама, десетак новооборених споменика наших суграђана, поломљене делове споменика, скрнављење гробова, а последња крађа која је примећена прошле недеље пријављена је полицији.
31. маја 2022. у поподневном обиласку Старог гробља у Нишу са колегом истраживачем, наш члан Мирослав Величковић уочио је оборен споменик апелационог судије у пензији, резервног потпуковника, јунака са Кајмакчалана Димитрија Станковића и др Милоша Милошевића, правника који чине јединствену споменичку целину на гробу“, у отвореном саопштењу за јавност указују у Удружењу стваралаца Ниша „Цар Константин“.
И овај оборени споменик би био само један у низу споменика који се готово свакодневно уништавају на Старом гробљу у Нишу, да није са овог споменика насилно скинут и однет, вероватно украден барељеф, рад Александра Шакића, вајара из Ниша.
На барељефу, који је више од 50 година украшавао породични споменик и цело Старо гробље „Горица“ у Нишу представљена је композиција састављена из три епизоде из живота др Милоша Милошевића, прва како посматра штампарског радника, друга која представља обезглављеног човека од немачких војника и трећа са приказом родитеља који чекају сина који никада неће доћи“, детаљно објашњавају у Удружењу стваралаца Ниша „Цар Константин“.
Удружењу стваралаца Ниша „Цар Константин“ је одмах 1. јуна 2022. дописом обавестило Полицијску управа у Нишу о новој крађи уметничког дела на старом гробљу „Горица“ у Нишу, али до данас немају информацију да ли је покренута истрага. Такође, дана 2. јуна 2022. године обавештен је и Завод за заштиту споменика културе у Нишу.
ИСТРАЖИВАЊЕ ГРОБАЉА
Подсећамо да су чланови Удружења стваралаца Ниша „Цар Константин“ у протеклом периоду истраживали стара гробља у Нишу и као разултат рада објављене су две књиге. Живојин Станисављевић и Милан Димитријевић су приредили књигу СТАРА ГРОБЉА И СПОМЕН ГРОБНИЦЕ У НИШУ, а Мирослав Величковић СПОМЕНИЦИ ВОЈНИКА И РАТНИКА НА СТАРОМ ГРОБЉУ У НИШУ. Драган Жика Стојановић је снимио и путем ТВ ЗОНА Плус емитовао неколико филмских прилога са Старог гробља.
Ове књиге, филмски прилози и остале активности чланови удружења спроводе да би указали на вишедеценијску небригу локалне управе и институција према Старом гробљу „Горица“, а као последицу ове небриге дешава се уништавање културно-историјског наслеђа на Старом гробљу „Горица“ у Нишу.
Надамо се да је ово, после крађе скулптура Марина Студина Анђео са лиром и Антуна Аугустинчића Преље последња крађа. Анђео са лиром је украден 10. јануара 2006. године и никад није пронађена. Преља, украдена у новембру исте године је пронађена. Процена је да је, током периода небриге који и даље траје, са гробља нестало више од 100 бисти и декоративних елемената“, истичу Мр Новица С. Ранђеловић председник Управног одбора УСН и Мирослав Величковић, истраживач УСН.
На Старом гробљу “Горица” у Нишу има још доста вредних споменика и уметничких дела и време је да надлежни предузму конкретне кораке. Као прво да ово гробље прогласе Меморијалним парком и да организују чуварску службу и редовно одржавање.
УКРАДЕН БАРЕЉЕФ ЈЕ РАД ВАЈАРА АЛЕКСАНДРА ШАКИЋА
У Енциклопедији ЗНАМЕНИТИХ ЛИЧНОСТИ НИША уписано је да је Шакић, Александар, Б, вајар (Винковци, 1920 – Ниш, 30. 04. 2002) Академију за ликовне уметности (вајарски одсек) завршио 1948. у Београду. У Нишу је живео од 1950. и радио је као професор у више средњих школа.
Људска фигура и портрет су његови основни мотиви, а мермер доминантан вајарски материјал. Занемарујући детаље, усредсређујући се на основне масе, неговао је крајње синтетизован израз и стилизоване форме. Од посебног значаја је његов циклус цртежа и скулптура малих димензија изведених у кости, непосредно инспирисаних Ђавољом вароши, ретким природним феноменом у близини Куршумлије, као и циклус портрета значајних личности, углавном уметника који су рођени у Нишу или су у њему живели и радили.
Самостално излагао у Нишу (1954, 1956, 1962, 1965, 1979, 1982, 1983, 1989, 1990, 1997), Врању (1958), Охриду (1979), Београду (1980, 1989), Винковцима (1981), Паризу (1982), Њујорку (1984), Скопљу (1985), Приштини (1985), Прокупљу (1988). Колективно излагао у многим градовима бивше Југославије. Тридесетак споменика из НОБ-а изведено је у простору (Ајдановац, Гаџин Хан, Гњилане, Крушевац, Житорађа, Лесковац, Мали Јастребац, Доњи Душник).
Његова дела постављена у јавном простору у Нишу су споменици: Авијацији, Филипу Кљајићу, Колету Рашићу, сестрама Баковић, као и Душку Радовићу и Јелени Димитријевић.
СЈД