Друштво за неговање слободарских традиција Србије Ниш постоји већ дуги низ година и од свог настанка труди се да очува српску традицију и богату историју. О његовим активностима, члановима, циљевима и плановима разговарали смо са Славицом Јовановић Динић, председницом Удружења.
Када је настало „Друштво за неговање слободарских традиција Србије Ниш“ и чиме се друштво бави?
Подружница Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова србије до 1918. године основана је у Нишу 25. маја 1995. године и као подружница функционише 15 година. 28. 12. 2010. године у Нишу се формира самостално друштво под називом „Друштво за неговање слободарских традиција Србије Ниш“ које и данас живи. Свих ових година рад Друштва је на завидном нивоу. Препознатљиви смо у Нишу по поклоничким путовањима и бројности чланства на њима.
ЧЕСМА: Друштво је од својих пара направило чесму у Дуваништу код школе „Душан Радовић“ поводом обележавања јубилеја 1.700 година Миланског едикта.
Кажите нам нешто о поклоничким путовањима? Која путовања могу да се издвоје?
У свако наше поклоничко путовање обавезно укључујемо обилазак манастира и цркава. Морам прво да поменем Крф, од 2011. године па до данас. Само 2020. године нисмо путовали због короне. 2013. године је чак 106 чланова Друштва путовало на Крф.
Поред Српске куће, Вида, Дринске дивизије, одлазимо у Мориатику где живе потомци Јаниса Јанулиса. Увек су нас примали са великим одушевљењем, а његов син Спирос, сада нажалост покојни, певао је песму „Тамо далеко“. Унук Христос постао је велики пријатељ Ниша и почасни грађанин општине Пантелеј.
Другу дестинацију коју бих поменула је Чешка, где је 2012. године 75 чланова кренуло на пут. Нико од нас у Нишу није раније знао за место Јиндриховице, где је у Првом светском рату 7.500 Срба оставило своје кости. У костурници нас је сачекао и одржао помен свештеник Јаблановић који живи у Прагу. А онда је уследио пријем у нашој амбасади код амбасадорке Маје Митровић која каже да никада није имала тако бројну групу и људе са тако позитивном енергијом. Не могу да не поменем Зејтинлик, Кајмакчалан, Битољ, Арад, Орландовце, Сремски фронт, Пирот, Идвор, Мачков камен, Текериш и још много других места.
ШАЈКАЧА: Нама је шајкача важан симбол Друштва и ако хоћемо некога да истакнемо и да поклонимо нешто важно ми поклањамо шајкачу.
Који су даљи планови друштва?
Као и до сада и ове године смо били на Крфу, а у плану су још два једнодневна излета. Такође, набављамо војничке шињеле и од тога се сашију капе које средимо и поклањамо. То је наш производ из Друштва.
Поклонили смо нашу шајкачу приликом посете Чешкој нашој тадашњој амбасадорки у Прагу и поклонили смо шајкачу амбасадору Републике Србије у Бугарској Владимиру Ћургусу, затим смо поклонили шајкачу и сину Јаниса Јанулиса у Мораитици и многим другим. Поклонили смо до сада више од 20 шајкача људима који заслужују.
словојуга.срб / Д.И.